GSM
Telefony, informacje, opinie
Informacje

 

Android na PC

 

OS Android działający na komputerze PC

Chciałbym pokazać ciekawostkę. Jest nią system Android działający na komputerze PC z procesorem z rodziny x86. Androida znam jako system działający na tabletach. Dzisiaj wpada mi w ręce informacja o wersji Live Androida uruchamianej z płyty CD/DVD, działającej na komputerach z procesorami Intela lub AMD. Nie ukrywam, że zaintrygowała mnie ta informacja. Postanowiłem sam się przekonać, czy taki system istnieje naprawdę i rzeczywiście zadziała na moim stacjonarnym blaszaku. Znalazłem w sieci obraz płyty ISO z Androidem w wersji 4.4.1, która przeznaczona jest do uruchomienia na komputerach klasy PC. Ściągnąłem sobie plik o rozmiarze 343 MB, wypaliłem na płycie CD-RW. I uruchomiłem komputer startując z wypalonej płytki. Uruchamianie Androida na komputerze PC
Uruchamianie systemu Android na komputerze PC. Menu wyboru opcji. System można uruchomić z płyty CD lub zainstalować na dysku twardym.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z procesu uruchomiania. Zdjęcia są nie najwyższej jakości ponieważ fotografowałem z ręki ekran monitora, który był oświetlany dodatkowo światłem padającym przez okno. Monitor to stary ACER LCD AL1917.
Mimo to myślę, że mogą kogoś zainteresować. Android uruchomił się i działał. Działały też aplikacje w nim zawarte. Na jednym ze zdjęć widać okno odtwarzacza Youtube.


Konfigurowanie systemu Android
Konfigurowanie systemu Android, rejestracja konta użytkowniaka w Google.

Jedyne co nie do końca udało się kontrolować to aplikacja telefonu. Po kliknięciu w nią ekran obrócił się o 90 stopni i nie znalazłem sposobu żeby powrócić do wcześniejszej pozycji. W telefonie prawdopodobnie wystarczyłoby poruszyć aparatem aby telefon zmienił sposób wyświetlania ikon na pulpicie. Próby obracania komputerem nie dały pozytywnego rezultatu :)


Uruchomiony system gotowy do pracy
Uruchomiony system Android gotowy do pracy. Gdzie tu są Angry birds :)

Chwilę pobawiłem się systemem i trzeba było wracać do Windowsów i do pracy.
Ciekawe czy ktoś znajdzie jakieś praktyczne zastosowania dla Androida na PC.
Ja widzę tylko jedno jako system operacyjny dla osób, które potrzebują prostego systemu zapewniającego jedynie podstawowe funkcje, takie jak e-mail, przeglądanie internetu, oglądanie filmów na Youtube czy używanie z Facebooka.
Odtwarzanie filmów z Youtube
Androida na PC można wykorzystać do oglądania filmów na Youtube. Odtwarzanie odbywało się płynnie we wszystkich rozdzielczościach, ale to raczej zasługa komputera na którym Android był uruchomiony.

Sprawdziłem też tego Androida na moim cienkim kliencie, niestety okazało się, że system nie działa z procesorem (Transmeta Crusoe) pracującym w moim komputerku. Na rynku są dostępne terminale z procesorami firmy AMD (Sempron) i te terminale prawdopodobnie będą działały pod kontrolą androida w wersji na PC.
Jeżeli będę miał dostęp do jakiegoś starszego peceta z procesorem Pentium III lub IV będę chciał sprawdzić jaki sobie radzi z Androidem.

 

GSM Telefony, informacje, opinie